22. Srpen 2022

Rozhovor s HR manažerkou - Veronikou Černou

Nábor v oblasti IT bývá pro mnohé personalisty strašák. My v APEX solutions máme HR manažerku, která s tímto strašákem bojuje téměř rok. Položili jsme ji proto otázky, jak to vlastně s tím náborem u nás je...

Jak probíhá nábor developerů v APEX solutions?

Nábor u nás nezačíná zveřejněním nabídky na pracovních portálech nebo sociálních sítích. Vzhledem k specifikám, které pozice developera u nás má, si musíme s klíčovými kolegy říct přesně koho hledáme. Celkem takhle to u nás ale není. Vybíráme kolegy do našich menších týmů dle projektu, ale s vizí, že z daného týmu může časem přejít k jinému projektu, takže si musím uvědomit kdo s kým bude spolupracovat na začátku, od koho se bude učit a kam má dojít.

 

Jaké další specifika jsi měla na mysli?

Rozhodně důležitým aspektem, který se v čase vyvíjí je remote model. Ten model není pro každého i když si to kandidát myslí. A nejde jen o to, jestli  je to junior nebo zkušený developer. Někdo v remote modelu pracuje již pár let a hledá stejný režim, ale v čase si uvědomí, že 4 roky doma už není úplně ideál. Junior se může rychle v tomto režimu ztratit. 

Dalším aspektem je reální ochota se učit. Framework Oracle APEX není rozšířený, takže hledáme někoho kdo si to nechce jen vyzkoušet, ale vrhne se do toho a bude se chtít učit.

 

Co děláte proto, aby si kandidát Oracle APEX zvolil za pracovní nástroj?

V rámci výběrového řízení posíláme všem kandidátům bez rozdílu zadání. Možná si řeknete, že je to otrava, tohle kandidáti dnes už nesnáší. Já to ale kandidátům naopak vysvětluji tak, že je pouštíme do prostředí, kde si mohou APEX osahat, něco dle zadání vytvořit. Já apeluji na to aby si uvědomovali jestli jim nástroj vyhovuje a chtějí zvolit pro svůj další rozvoj právě tuhle technologii.

 

Dá se udělat kvalitní výběrové řízení kompletně online?

Když se zaměříte na vše, co potřebujete u kandidáta prověřit, tak to jde. Každý je jiný, nekladu stále ty samé otázky, ale snažím se od nich dostat co nejvíce relevantních informací, jak v oblasti pracovních zkušenosti tak soft skills.

Rozhodně nemůžeme ale zapomenout na nejdůležitější věc, jako HR jsem vstupní bránou do společnosti a celé výběrové řízení má být zrcadlem celé společnosti. Profesionální komunikace, efektivita celého procesu a vytvoření rodinné atmosféry, která u nás vládne při práci, mi pomáhají ukázat kandidátovi kdo jsme a jací jsme i v online prostoru.

 

Co bys vzkázala všem developerům, kteří váhají, protože Oracle APEX neznají?

K našim firemním hodnotám patří společný růst…. Pokud chcete růst, učit se, posouvat sebe a tím celou společnost, máte rádi výzvy, tak není proč váhat.