12. Leden 2024

Forms to APEX - nejčastější požadavek našich klientů

Jedním z nejčastějších požadavků našich klientů je modernizace jejich zastaralého aplikačního softwaru, u kterého není výjimkou stáří i dvou dekád. Zpravidla jde o aplikace psané v Oracle Forms, který je stále páteří IT infrastruktury mnoha firem.

Oracle Forms je nástroj Rapid Application Development (RAD), umožňující vytvářet systémy pro zadávání dat, které využívají databázové objekty z databáze Oracle. Používá k tomu oblíbený jazyk PL/SQL. Zatímco původně byl Oracle Forms samostatný produkt, v současnosti je součástí Oracle Fusion Middleware.

První verze Oracle Forms byla známá pod jiným názvem – Interactive Application Facility (IAF) – a spatřila světlo světa v roce 1981 (spolu s druhou iterací databáze Oracle). IAF byl později přejmenován na FastForms a poté SQL*Forms, odkud pochází současný název (přišel spolu s verzí 4.0). Úplně první varianta této technologie se skládala pouze z kompilátoru a runtime interpretu, ale rychle rostla a vyvíjela se.

Hlavním důvodem, proč se Forms staly populární, je relativní jednoduchost a snadné použití. Vytváření aplikací Oracle Forms je velmi přirozený proces – zvládne jej každý se základními znalostmi SQL a PL/SQL. Práce vývojářů Oracle Forms obvykle spočívá v úpravě takzvaných triggerů, což jsou funkce pro zpracování událostí používané ke generování specifických efektů (tj. otevření formuláře po stisknutí tlačítka atd.). Z tohoto důvodu lze mnoho věcí dělat bez nebo s minimálním kódováním. Rozvržení formuláře můžete také změnit pomocí knihoven objektů.

Nejnovější „velká“ verze Oracle Forms byla dodána spolu s Fusion Middleware 12c a byla vydána v říjnu 2015. Je běžně známá jako Oracle Forms 12c, ale stojí za zmínku, že od svého vydání obdržela několik aktualizací – aktuální verze 12.2.1.19.0 (září 2023).

Oracle oznámil, že s koncem roku 2026 Fusion Middleware (a spolu s ním Forms) ztratí status Premier Support. Rozšířená podpora bude trvat jen o rok déle – do prosince 2027.

Z těchto důvodů plyne, že Oracle Forms není technologií pro budoucnost a jeho čas se pomalu nachyluje ke svému konci. Již nyní neposkytuje funkce typické pro současné špičkové webové aplikace.

Pokud chcete, aby váš software zůstal stabilní, efektivní a bezpečný, měli byste zvážit přechod na jinou, aktuálnější technologii, jakou je např. její nástupce Oracle APEX.